Докато живеехме в България любознайкото беше толкова голям фен на Музейко, че се наложи да си вземем годишна карта… Тук пък през първите месеци на коронавируса се наложи да отговаряме по няколко пъти на ден на въпроса “Днес работят ли музеите?” Затова не сме се и съмнявали, че любовта към NEMO ще бъде от пръв поглед. Сега ще Ви разкажа и на Вас какво обичаме в него…
Сградата
Няма как да я сбъркате! От 1997 г. NEMO се намира в тази интересна сграда на архитекта Renzo Piano, която виждате на снимката. Сградата е построена върху тунел! Автомобилите се спускат надолу към Noord (отделената от водата на Ей северна част на Амстердам), а NEMO обратно – като че ли излиза от водата.

Отглеждането на растения пък далеч не изчерпва случващото се на покрива! Петият етаж е покрив-площад. Той е едно от нещата, които правят сградата на NEMO толкова забележителна. Там се разглежда темата Енергетика. Освен това в топлите дни малките посетители могат да си поиграят във водата, докато Вие се наслаждавате на Амстердам отвисоко. Възможно е да посетите и само площада и ресторантчето на последния етаж без да влизате в музея (3.50 евро към август 2020). Прекрасна гледка!
Наука на практика
За възхищение са и самите експозиции. В NEMO всички сетива са включени, за да могат деца и възрастни да учат чрез игра за технологиите и науките.
Ето една миниатюрна част от нещата, които Ви чакат там:
- Етаж 1 “Fenomena”: игра с огромни сапунени мехури, статично електричество, звук и светлина…
- Етаж 2 “Technium”: децата с удоволствие сипват и изсипват вода, докато учат как тя се пречиства. Управляват и роботизирана ръка, с която сортират топки. Насочват самолети и кораби по световната карта. Чрез оптическа измама един става великан, а друг- мъниче…
- Етаж 3 “Elementa”: за по-големите има експерименти. Всеки пък може да спаси Земята от метеори в частта, посветена за космоса…
- Етаж 4 “Humania” уж е основно за деца над 12 години, пък май стана любим на нашето съкровище. Тук учим за човешкото тяло: как расте ембрионът, как ходим, как бие сърцето ни. Проверяваме си слуха, а после разглеждаме различни видове бактерии…
Практична информация
- Вход (към август 2020):
0-3 г. | Безплатен |
4+ | 17.50 евро |
Важат Museumkaart и други карти за музеи.
Дори влизащите безплатно трябва предварително да си резервират билет по интернет.
- Има асансьори за трудно подвижните и бебешките колички.
- За колички, багаж и чанти има гардероби, за които оставяте монета депозит. Те са на партера. Там е и магазинът за сувенири.
- На първи етаж има малко кафене с кроасани и подобни. На втори етаж има кафетерия със сладоледи и сандвичи, а на последния – ресторантче на самообслужване, което предлага пици, картофки, салати и други. От този последен етаж излизате на площадчето-покрив.
Приятно изкарване!
Още по темата:
- Музей за деца в София: Музейко
- Музей за деца в Лисабон: Pavilhão do Conhecimento