Stedelijk Museum Amsterdam се превежда буквално като Градски Музей Амстердам и е отворен през 1874 година. Ако се разхождате по амстердамския Museumplein (Площад на музеите), няма как да пропуснете двете сгради, в които се помещават експозициите за модерно и съвременно изкуство.
Сградата от 1895 г. е дело на Adriaan Willem Weissman и част от външните ѝ страни сега реално са вътре в новата част от 2012 година. Но това, което непременно ще привлече вниманието ви, е новата постройка, която прилича на вана и именно така ѝ казват – de badkuip (ваната)!

Вандализъм
Няма как да не споделя любопитните случаи на вандализъм в музея. Първия път мъж нарязал картина, за което след това лежал в затвора и му било забранено 3 години да посещава музея.
Възстановяването на разпорената картина струва първоначално 400 хиляди, но реноваторът завел дело срещу музея и град Амстердам, защото репутацията му страдала – имало критики, че не си е свършил добре работата. И така, като включим разходите по делото, общо разходите по картината след вандалския акт възлизат на близо милион долара!
11 години по-късно същият този извършител реже друга картина! Е, този път вече забраната му за влизане в музея е била доживотна…

Жертвите
И двете нарязани картини са на американеца Barnett Newman, известен със своя абстрактен експресионизъм. Нямам мои снимки на картините, затова ще ви помогна да ги визуализирате:
- Поставете хоризонтално пред себе си червен лист хартия и нарисувайте синя линия в левия му край. В десния нарисувайте една по-тънка жълта линия. Вие току-що пресъздадохте картината Who’s Afraid of Red, Yellow and Blue III, сътворена от Нюман през 1967 година и нарязана през 1986-а в Stedelijk Museum!
- Вземете два тъмносини листа хартия. Сложете ги хоризонтално един до друг върху бяла повърхност и оставете тънка линия разстояние между тях. Пред себе си виждате картината Cathedra, създадена през 1951 година и нарязана през 1997-ма!

Но да оставим шегата на страна! Имам чувството, че на колкото повече години ставам, толкова повече разбирам и оценявам модерното изкуство. Всъщност ми става все по-приятно да се разхождам в музеи като Stedelijk. Да не говорим, че със сина ми си изкарваме фантастично в музеи за съвременно изкуство още откакто той беше едва на 2 – в крайна сметка кое дете не обича абстрактното и интерактивното?!

Вижте страницата на музея за цени, информация и онлайн колекция, пък дано скоро пак да можем да се разходим вътре!
Прекрасно разказваш, Роси! Аз съм стигала само до входа на ВАНАТА, но с интерес ще разгледам и вътре, когато отново посетя Амстердам.
ХаресвамХаресвам